• ۱- آرامگاه حافظ- استان فارس:

  شیراز شهری پر از یادگاری‌های ارزشمند از فرهنگ،  تمدن و ادب است. قدم زدن در خیابان‌هایش در اردیبهشت ماه با عطر خوش بهار نارنج بهشت را برایتان می‌سازد.

  خاطره ساختن با این شهر کار سختی نیست: اگر حال و هوای دلتان هوس تاریخ بکند بناهای زیادی چون تخت جمشید شما را سیراب خواهند کرد و اگر شعر و ادب، بدون شک آرامگاه لسان‌الغیب بهترین گزینه خواهد بود.

  جالب است بدانید این آرامگاه مقام نخست بازدید- هم گردشگر داخلی و هم گردشگر خارجی –  را در سال پیش از آن خود کرده است . حافظ یار دیرینه همه ما ایرانیان ست – لازم نیست شاعر باشیم،  آرامگاهش برای همگان چه ایرانی و چه خارجی مآمنی پر از آرامش است.  برای خلوت کردن با این شاعر پرآوازه کافیست به شمال شهر شیراز پایین‌تر از دروازه قرآن سری بزنید  مجموعه‌ی بی‌نظیر با باغی از گل‌های رنگارنگ و درختان بلند انتظار شمارا می‌کشد.

  ۲- قلعه بابک کلیبر- استان آذربایجان شرقی:

  آذربایجان شرقی یکی از زیباترین استان‌های ایران است و فارغ از زیبایی‌های شهر تبریز جاذبه‌های بکر طبیعی این استان برای نمونه رود ارس و روستای کلیبر مثال‌زدنی است.

  قلعه بابک یا دژ بابک که مقر سردار بزرگ تاریخ،  بابک خرمدین بوده است نمونه‌ای از معماری هوشمندانه قرن سوم هجری به شمار می‌رود.

  برای رسیدن به این قلعه باید از مسیرهایی کمی دشوار عبور کرد البته چشم‌انداز زیبای مسیر به‌قدری ست که انگیزه صعود را در شما بیش از پیش بیدار می‌کند و درست به‌ محض رسیدن به  بالای این دژ به ابهت قلعه‌ی باصلابت بابک می‌توان پی برد . این قلعه  با موقعیت خیره‌کننده‌ای که در میان انبوهی از کوه‌ها و دره‌ها دارد، مثال بارزی از هوشمندی معماری ۱۲۰۰ سال پیش به حساب می‌آید . اگر شانس با شما یار باشد در سفر به این منطقه  و نم‌نم باران همراهی‌تان کند خاطره این مسیر زیبا  برایتان دوچندان خواهد شد.