• انواع گردشگری در جهان

  گردشگری همیشه یکی از پرطرفدارترین صنعت ها در دنیا بوده است که سهم بزرگی در رشد فرهنگ و اقتصاد ایجاد میکند و ما در این بخش از مقاله می خواهیم شما را با انواع گردشگری در جهان آشنا نمائیم.
  به یاد داشته باشید برای رزرو تور و بلیط هواپیما شما می توانید با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید وسفری به یاد ماندنی را با خدمات بخصوص آلوین تجربه نمائید .
  هر ساله میلیون ها نفر به دلایل مختلف به نقاط مختلف دنیا سفر می کنند و تفریح می کنند، استراحت می کنند، از مناطق تاریخی و توریستی دیدن می کنند که برخی از آنها برای تفریح از این مناطق دیدن می کنند اما بسیاری به دللیل دیگر سفر می کنند که شامل انواع گردشگری می شود که می خواهیم آنها را به شما معرفی نمائیم.

  گردشگری فرهنگی

  گردشگری فرهنگی ، بخش مهمی از تقاضای جهانی گردشگری را تشکیل می دهد که طبق آمار سازمان جهانی گردشگری 37 درصد گردشگری بین المللی با انگیزه فرهنگی انجام می شود و این تقاضا نیز در حال افزایش است . رشد گردشگری فرهنگی و گردشگری میراث (heritage tourism) به عنوان عناصر گردشگری نوین، توجه سیاستگزاران و محققان را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است . اگر به طور ساده بخواهیم بگوییم که گردشگری فرهنگی یعنی چه؟ باید اینطور بیان کنیم ، «گردشگری فرهنگی عبارت است از مسافرت افراد از محل سکونت خود به مکان هایی که جاذبه های فرهنگی دارند و این جا به جایی به قصد کسب اطلاعات و تجارت برای ارضای نیازهای فرهنگی گردشگران نیز انجام می شود.
  از جمله ویژگی های گردشگران فرهنگی می توان به سطح بالای تحصیلات آنان، بالا بردن میانگین سنی آنان و شاغل بودن آنان همچنین اشاره کرد. گردشگری فرهنگی مایل به آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف، خواهان کاوش در چشم اندازهای فرهنگی جوامع انسانی و درک آنها می باشد . در این نوع گردشگری به جذابیت های فرهنگی نیز توجه می شود. همچون قبیل موزه ها، نمایشگاه ها، ارکسترها، نمایشنامه ها، هنرهای دستی، معماری در ایران علاوه بر موارد فوق، آئین های سنتی نظیر تعزیه، مراسم چهارشنبه سوری، جشن های مذهبی زرتشتی و اسلامی، عزاداری ها مانند محرم و … نیز از جذابیت های فرهنگی می باشد که می توان از آنها در ایران نام برد .

  گردشگری فرهنگی

   

  گردشگری مذهبی

  دراین نوع گردشگری ، افرادی را شامل می شود که به منظور دیدار از اماکن مقدس یا انجام دادن امور مذهبی مسافرت می کنند. به طور مثال ، سالانه میلیون ها مسلمان به عربستان سفر می کنند، مسیحیان به واتیکان یا کلیساهای مقدس، بودائیان به بنارس و برهمائیان به لهاسا سفر می کنند و… شاید بتوان گفت در ایران این نوع گردشگری بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است. در ایران مساجد، امامزاده، کلیسا و کنیسه های تاریخی زیادی وجود دارد که سالانه گردشگران بسیاری از آنها دیدن می کنند.

   

  گردشگری مذهبی

   

  گردشگری طبیعت گردی

  رشد شهر نشینی باعث شده است تا انسان ها غرق در محیط اجتماعی شوند و باید بگوییم که هرچقدر اجتماع برای انسان مفید و سود مند باشد، ما نمی‌توانیم زیان‌های آن را نیز نادیده بگیریم. ولی یکی از راه‌های کاهش این زیان، دوری از فضاهای اجتماعی‌ است و از طرفی دیگر انسان همواره مادر بزرگی را در ذهن خویش پرورش داده و علاقه ‌مند است که به دیدارش برود که مظور ما از مادر ، طبیعت و زمین است .
  در جوامع مدرن ،طبیعت یکی از مکان‌هایی است که انسان را از اشتغالات روزانه خلاص می‌کند؛ اما همۀ مساله این نیست. گاهی طبیعت نیز شکوه خود را هم به رخ می‌کشد. دیدن برگ‌های ساکت درختان جنگل زیر نور آفتاب، تا لحظات غروب خورشید در ابرهای یک سرزمین کوهستانی، همه‌و همه ما را به شگفتی وا می‌دارد.
  از این رو به یاد داشته باشید برای رزرو تور و بلیط هواپیما با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید .
  گردشگری طبیعت شامل، گردش در محیط‌های طبیعی از جمله: کوهستان، جنگل، دریا، کویر و سایر مناظر طبیعی ا‌ست.
  جالب است بدانید که طبیعت‌گردی سهمیه‌ای بیست درصدی در بازار گردشگری دارد و معمولا طبیعت گردی را سالم‌ترین نوع گردشگری می‌دانند و از لحاظ اقتصادی نیز آن را عادلانه‌ترین نوع سرمایه‌گذاری می‌توان دانست البته اگر برنامه‌ریزی ‌های کلان گردشگری به درستی اتفاق بیافتد.

   

  گردشگری طبیعت گردی

   

  گردشگری قومی

  این نوع گردشگری به منظور مشاهده سبک زندگی افراد بومی و اقوام انجام می شود و هدف از گردشگری قومی ، شناخت اقوام مختلف و شرکت در تجربه های آنها است. تماشای مراسم سنتی، جشن ها، آئین ها از جمله جذابیت های این نوع گردشگری است و برخی نیز به جهت درک بهتر از موقعیت یا دنیای معاصر به این گونه سفرها روی می آورند. در ایران همچنین به دلیل وجود اقوام مختلف لُر، کُرد، تُرک، بلوچ، عرب، ترکمن و … خصوصیاتی که هر کدام از آنها دارند واجد جذابیت های فراوانی برای هر ناظر و گردشگر بیرونی است. بسیاری از گردشگران علاقه دارند تا از نزدیک به تماشای زندگی سنتی و قومی بپردازند. گردشگری عشایری قابلیت اقتصاد سرمایه داری را در تعریف فضایی مناطق عشایری و ادغام آنها را در چرخه مصرف نشان می دهد ولی آنچه می تواند با اهمیت باشد شناخت این گونه گردشگری و تجزیه و تحلیل فضای آن برپایه سودمندی، رفاه و پایداری برای رسیدن به توسعه مفید است.

   

  گردشگری قومی

   

  گردشگری تجاری و بازرگانی

  در سفرهایی که با هدف بازرگانی و تجارت انجام می شود، مسافر در گردهمایی ها، کنفرانس ها، نمایشگاه ها، شوراها، برنامه های مذهبی، تبلیغی و کارهای حرفه ای یا تخصصی شرکت می کند.
  یکی از مهم ترین پدیده های قابل مشاهده در سفرهای بازرگانی سفر چند منظوره است؛ به این معنی که مسافر می تواند با یک سفر، چندین هدف را تأمین کند، برای مثال هنگامی که فردی با هدف بازرگانی به همراه همسرش سفر می کند، یا زمانی که تعطیلات خانوادگی با مسافرت بازرگانی یا شرکت در سمینار هم زمان شود، نوعی مسافرت دو منظوره مشاهده می شود. کشورهایی همچون آمریکا، آلمان، ژاپن، انگلیس بیشترین مسافران تجاری را به خود جلب می نمایند حتی در آمریکا 25 درصد مسافران را این نوع گردشگران تشکیل می دهند.
  همراه شما بودیم با این بخش از انواع گردشگری در جهان، از این رو به یاد داشته باشید برای رزرو تور و بلیط هواپیما با آژانس مسافرتی آلوین در ارتباط باشید .

   

  گردشگری تجاری و بازرگانی

   

  سپاس از همراهی شما در این مقاله ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هتل و تور با آژانس مسافرتی آلوین در تماس باشید.